Ruzicskay alkotóház
Ruzicskay alkotóház és galéria
A Szarvasi Holt-Körös jobb partján található Erzsébet liget múlt századi ősét Füzesnek nevezték, ezt fahíd köti össze a várossal. A vízpartot gyönyörű mocsárciprusokból álló fasor szegélyezi. Ezt megelőzően füzesnek, népkertnek nevezték. Mostani nevét Erzsébet királyné iránti tiszteletből kapta a XIX. század végén. Ebben a csodálatos környezetben található, a Kubinyi Ágoston Programnak köszönhetően megújult Ruzicskay Alkotóház.
A Ruzicskay Alkotóházban a Szarvason született, Munkácsy Mihály-díjas, Kiváló- és Érdemes Művész Ruzicskay György (1896 – 1993) festő műveiből összeállított állandó kiállítás látható, valamint a művész és családjának hagyatéka egy néprajzi kiállítás keretén belül tekinthető meg. Festészeti tanulmányait Nagyváradon, Münchenben, Olaszországban és Párizsban végezte, majd haláláig szülővárosában élt és alkotott. Ebben a festői környezetben időszaki kiállítások is várják a vendégeket, melyeknek anyaga Ruzsicskay György műveiből illetve a nyáron megrendezésre kerülő művészeti táborok alkotásaiból kerülnek összeállításra.
Ruzicskay György a 30-as években grafikai sorozatokat, majd 1945 után munkástárgyú műveket készített. Az 50-es években utazásai során dinamikus városképeivel alapozta meg világhírét. 1970-ben rajzolta meg a város egyik legjelentősebb alakja, Tessedik Sámuel evangélikus lelkész, tanár és gazdasági szakíró életét, majd 1978-ban Gyula vár történetének sorozatát. Alkotóháza homlokzatán Szarvas nagyjait örökítette meg az utókor számára, emléket állítva annak a helynek, melyet annyira tisztelt és szeretett
.